خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)
روش پرومته فازی fuzzy promethee

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)

روش پرومته Promethee در طبقه تکنیک های رتبه بندی گزینه ها قرار می گیرد اولین بار روش پرومته 1 (رتبه بندی جزئی) و پرومته 2 (رتبه بندی کامل) در سال 1982 توسط برنز و همکارانش ارائه شد و سپس بعد از آن نسخه های مختلف این روش شامل پرومته 3 و 4 و 5 ارائه شدند. روش پرومته فازی (fuzzy promethee) که از ترکیب منطق فازی و روش پرومته ایجاد می شود دارای انعطاف و دقت بیشتری است. گام های این روش در زیر آورده شده است.

گام های روش پرومته فازی (F Promethee)

1- ابتدا ماتریس تصمیم فازی را تشکیل می دهیم ماتریس تصمیم این روش همانند ماتریس تصمیم تاپسیس فازی و یا ویکور فازی است یعنی ماتریس معیار-گزینه. ماتریسی که سطرهای آن گزینه ها و ستون های آن معیارها هستند. و هر سلول ارزیابی هر گزینه نسبت به هر معیار است. همچنین اگر ماتریس تصمیم با استفاده از نظر چندین نفر پر شده است می توان از روش میانگین حسابی آنها را ادغام کرد.

2- محاسبه اوزان معیارها: در این گام می توان از روشهایی نظیر AHP فازی و یا آنتروپی شانون وزن معیارها را محاسبه کرد.

3- مقایسه زوجی گزینه ها نسبت به هر معیار: در این گام باید گزینه ها را دو به دو نسبت به هر معیار با یکدیگر مقایسه کرد که در این گام از روابط زیر استفاده می شود.

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)4- ساخت ماتریس ترجیح گزینه ها: در این گام با استفاده از روابط زیر ماتریس ترجیح گزینه ها را تشکیل می دهیم.

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)

5- محاسبه +Φ و -Φ (فازی پرومته 1): به عنوان مثال (a) +Φ مجموع ترجیح a نسبت به دیگر گزینه ها است و (a) -Φ مجموع ترجیح دیگر گزینه نسبت به گزینه a است. هر چقدر +Φ بیشتر باشد گزینه a بهتر است و هر چقدر +Φ کمتر باشد گزینه a بهتر است.

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)

6- محاسبه مجموع خالص جریان Φ (فازی پرومته 2): در این گام با استفاده از رابطه زیر مجموع جریان خالص را محاسبه می کنیم.

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)

7- رتبه بندی گزینه ها: در این گام میتوان بر اساس مجموع جریان خالص گزینه ها را رتبه بندی کرد.


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

آموزش فازی پرومته (Fuzzy Promethee)


مطالب مشابه و مرتبط

  • روش پرومته فازی
  • آموزش روش fuzzy promethee
  • گام های روش پرومته فازی (F Promethee)
5٫0

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+