تبلیغ دوم صنایع بیست
روش ISM-ANP

روش ترکیبی ISM و ANP

روش ترکیبی ISM و ANP
3.8 امتیاز در مجموع 6 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش ISM یا مدلسازی ساختاری تفسیری از روش های پرکابرد در تصمیم گیری چند معیاره است که کاردبرد بسیار زیاد دارد ترکیب این روش با دیگر روشهای تصمیم گیری باعث جذابیت و نوآوری آن می شود از جمله روشهایی که می توان با روش ISM ترکیب کرد روش ANP یا فرایند تحلیل شبکه است. در واقع بعد از طرح مساله، ابتدا با استفاده از روش ISM به ارزیابی عوامل پژوهش می پردازیم و در انتهای این روش نیز روابط بین معیارها را کشف میکنیم و سپس با استفاده از این روابط در روش ANP به وزن دهی و رتبه بندی عوامل می پردازیم. در ادامه این دو روش را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

روش ISM (مدلسازی ساختاری تفسیری)

این روش توسط آقای سیج در سال 1977 ارائه شد هدف این روش سطح بندی عوامل پژوهش و تعیین روابط اثرگذاری و اثرپذیری بین عوامل است. گام های این روش عبارتنداز:

1- تشکیل ماتریس خودتعاملی ساختاری

در این گام باید ماتریس خودتعاملی را تشکیل داد این ماتریس در واقع از مقایسه دو به دوی عوامل حاصل می شود و در تکمیل ماتریس دستیابی اولیه از حروف V، O، X و A استفاده می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد این گام به بخش ISM در همین سایت مراجعه کنید

2- تشکیل ماتریس دستیابی اولیه

در این گام باید با توجه به حروفی که در مرحله قبل برای هر سلول ماتریس قرار دادیم باید عدد مناسب آن را نیز قرار دهیم (توضیحات بیشتر در همین سایت آموزش ISM را جستجو کنید).

3- سازگار کردن ماتریس دستیابی اولیه

در این گام باید این شرط بررسی شود که اگر معیار A با معیار B رابطه داشته باشد و معیار B نیز با معیار C رابطه داشته باشد آنگاه باید معیار A با C نیز رابطه داشته باشد در صورت عدم رابطه، باید این رابطه قرار داده شود.

4- تعیین سطح عوامل و ترسیم شبکه

در این گام باید با استفاده از ماتریس دستیابی سازگار شده سطوح معیارها را مشخص کرد و در انتها نیز شکبه آن ها را رسم نمود.

روش فرایند تحلیل شبکه ای (ANP)

این روش توسط آقای توماس ساعتی ارائه شد و از روشهای قدیمی و پرکاربرد است این روش با استفاده از روابطی که بین عوامل پژوهش است به رتبه بندی و تعیین وزن معیارها می پردازد. یک گام مهم در این روش همان تعیین روابط است. این روابط را می توان از روشهایی چون ISM مشخص نمود که در این بخش به توضیح آن پرداخته شد. بعد از تعیین روابط باید مقایسات زوجی را تشکیل داد و وزن معیارها را بدست آورد. که این وزن در سوپرماتریس ANP به توان بی نهایت رسیده تا همگرا شود و وزن نهایی عوامل بدست آید.

پس همانطور که توضیح داده شد ترکیب روش ISM-ANP می تواند یک روش بسیار جذاب با خروجی های مفید حاصل کند. که در مقالات و پایان نامه ها می توان از این روش ترکیبی استفاده نمود.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش تخصیص خطی (گام به گام)


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+