خانه / مقاله-یادداشت / مشاوره رایگان و انجام پروژه های تصمیم گیری چند معیاره
مشاوره انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره MCDM

مشاوره رایگان و انجام پروژه های تصمیم گیری چند معیاره

انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره

مشاوره رایگان جهت انجام تمامی پروژه های تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) و انجام پروژه ها و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره. این روشها امروزه کاربرد بسیار فراوانی دارند و در مسائل انتخاب و اولویت بندی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در هر مساله ای که هدف انتخاب یک چیز باشد می توان از تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره استفاده نمود. حال می توان این انتخاب خانه باشد یا کارخانه، انتخاب هواپیما، انتخاب محل سفر و … همچنین در بیشتر رشته ها از جمله مهندسی صنایع و مدیریت نیز کاربرد فراوانی دارد.

درس تصمیم گیری با معیارهای چند گانه از دروس بسیار پر کاربرد در مقطع کارشناسی ارشد است که از تکنیک های آن در مقالات و پایان نامه ها بسیار استفاده می شود. پیاده سازی این روشها در محیط های فازی و خاکستری نیز بر جذابیت آن افزوده است.

روشهای AHP و ANP و Fuzzy AHP و Fuzzy ANP

روشهای AHP و ANP پرکاربردترین روشهای تصمیم گیری چند معیاره هستند که در مقالات و پایان نامه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند این دو تکینک از قدیمی ترین و کلاسیک ترین تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره هستند. روش AHP به روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی و روش ANP به فرایند تحلیل شبکه ای معروف است. پیاده سازی این دو تکنیک در محیط های فازی و خاکستری نیز باعث دقت بیشتر در محاسبه اوزان معیارها می شود.

هدف این دو روش محاسبه وزن معیارها و گزینه های پژوهش است به صورتی که با ایجاد مدل های سلسله مراتبی و شبکه ای اوزان عوامل را محاسبه می کنند. دو نرم افزار بسیار مهم در این زمینه نرم افزار سوپر دسیژن برای ANP و اکسپرت چویس برای AHP می باشد.

روشهای ترکیبی دیمتل-ANP یا AHP-تاپسیس

در بین روشهای تصمیم گیری چند معیاره، روشهای ترکیبی بسیار مشهور و معروف هستند البته دلایل بسیار قوی برای ترکیب آن ها وجود دارد به عنوان مثال فرض کنید یک مدل AHP با 5 معیار و 6 گزینه داریم اگر بخواهیم با AHP تنها این مدل را حل کنیم نیازمند 85 مقایسه زوجی هستیم در صورتیکه با ترکیب و اضافه کردن روش تاپسیس به آن تعداد مقایسات به 40 کاهش پیدا می کند در واقع با استفاده از روش AHP وزن معیارها و با استفاده از روش تاپسیس گزینه های پژوهش رتبه بندی می شوند.

نرم افزارهای سوپر دسیژن و اکسپرت چویس

دو نرم افزار پرکاربرد و قدرتمند در زمینه تصمیم گیری چند معیاره نرم افزار سوپر دسیژن (Super decision) و اکسپرت چویس (Expert choice) می باشد این دو نرم افزار قادر به حل مسائل سلسله مراتبی و شبکه ای است هستند نرم افزار سوپر دسیژن که یک نرم افزار رایگان می باشد و به راحتی از سایت اصلی آن قابل دریافت است. نرم افزار اکسپرت چویس اما یک نرم افزار پولی می باشد البته در ایران این نرم افزار به صورت کرک شده موجود است.

محیط های قطعی، فازی و خاکستری

تصمیم گیری چند معیاره در محیط های مختلفی انجام می شود به عنوان مثال پر کاربردترین محیط، قطعی می باشد که در آن اعداد به صورت قطعیت وارد مدل ها می شود اما در بسیاری از مواقع ممکن است در مساله تصمیم گیری عدم قطعیت و یا ابهام وجود داشته باشد اینجاست که استفاده از محیط های فازی (fuzzy) و خاکستری (grey) پیشنهاد می شود. محیط فازی دارای ابهامی است که حد بالا، پایین و متوسط محدوده مشخص می باشد و محیط خاکستری ابهامی است که تنها حد بالا و پایین محدوده مشخص است. محیط فازی اولین بار توسط آقای لطف علی زاده ارائه شد و محیط خاکستری نیز توسط آقای دنگ معرفی شد.

ترکیب fuzzy dematel-fuzzy ANP

از روشهای ترکیبی پرکاربرد در محیط فازی ترکیب دو روش دیمتل فازی و ANP فازی است این دو روش دو رویکرد متفاوت دارد یکی رویکرد کلاسیک که به این صورت انجام میگیرد که ابتدا با استفاده از روش دیمتل فازی روابط درونی بین معیارها مشخص می شود و سپس با استفاده از روش ANP و تشکیل مقایسات زوجی وزن معیارها محاسبه می گردد. این روش محدودیت های زیادی دارد از جمله اینکه ممکن است در ANP اوزان صفر بوجود آید. رویکرد جدیدی که ترکیب این دو روش را دارد رویکرد DANP می باشد که با استفاده از ماتریس ارتباطات کل دیمتل فازی، وارد سوپرماتریس های اولیه، موزون و حدی ANP می شود. و وزن عوامل پژوهش را محاسبه می کند.

روشهای رتبه بندی گزینه ها

 روشهای زیادی نیز برای رتبه بندی گزینه ها و آلترناتیوهای پژوهش استفاده می شود از جمله روشهای ویکور، تاپسیس، الکتره، SAW، پرومته و… این روشها با استفاده از معیارها، گزینه های پژوهش را رتبه بندی می کنند این تکینک ها به تنهایی قادر به محاسبه وزن معیارها نیستند بنابراین باید با استفاده از روشهای دیگر وزن معیارها را محاسبه نمود و به عنوان ورودی به این روشها داده شود. این روشهای نیز در محیط های فازی و خاکستری به خوبی قابل پیاده سازی است. البته روشهای جدیدی نیز وجود دارد که در زمره روشهای رتبه بندی گزینه ها قرار میگیرد مانند روش WASPAS یا مولتی مورا.

تصمیم گیری چند معیاره در اکسل و متلب

مدل های تصمیم گیری چند معیاره به خاطر داشتم الگوریتم ریاضی وار و روابط برگرفته شده از مباحث پایه ریاضی، به سادگی در محیطهای اکسل (excel) و متلب (MATLAB) قابل پیاده سازی هستند به صورتیکه با استفاده از توابع مختلف در اکسل می توان مدل های بسیار بزرگ را پیاده کرد که به راحتی قابل محاسبه هستند. به عنوان مثال روش هایی نظیر AHP یا تاپسیس به راحتی با استفاده از توابع اصلی اکسل نظیر جمع، ضرب، ضرب ماتریسی قابل انجام هستند و یا روش دیمتل که با توابع ماتریسی اکسل مانند ضرب دو ماتریس، معکوس ماتریس در رابطه است.

کافیست با ما تماس بگیرید —-> 09338859181

  • تصمیم گیری چند معیاره
  • روش های ترکیبی تصمیم گیری
  • مشاوره روشهای تصمیم گیری چند معیاره

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 6 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+