تبلیغ دوم صنایع بیست
پرسشنامه AHP فازی fuzzy AHP

دانلود پرسشنامه AHP فازی

دانلود پرسشنامه AHP فازی
3 امتیاز در مجموع 3 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش AHP فازی (fuzzy AHP) یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است الگوریتم این روش همانند روش AHP است همچنین جهت تحلیل این روش باید پرسشنامه AHP فازی طراحی شود به پرسشنامه این روش پرسشنامه خبره یا پرسشنامه مقایسه زوجی می گویند یعنی معیارها دو به دو با هم مقایسه می شوند همچنین باید از طیف فازی جهت تحلیل استفاده کرد.

گام های تشکیل پرسشنامه AHP فازی

1- اولین گام در این مرحله تشکیل مدل سلسله مراتبی پژوهش است یعنی مدلی که در آن عوامل و شاخص های مساله به خوبی مشخص شده باشند. برای تشکیل پرسشنامه باید تعداد دقیق عوامل آورده شود چنانچه بعدا بخواهیم عاملی کم یا زیاد کنیم پرسشنامه باید دوباره ایجاد شود.

2- در گام دوم باید مقایسات زوجی معیارها را تشکیل داد یعنی معیارها را دوبه دو با هم مقایسه کرد. این مقایسه بر اساس طیف های فازی صورت میگیرد یکی از معروف ترین طیف های فازی طیف 9 تایی است که در زیر آورده شده است.

مقیاس AHP فازی

نکته: تعداد پاسخ دهندگان به پرسشنامه AHP فازی چون سیستمش خبره محور است معمولا بین 10 تا 20 نفر کفایت میکنه و برای انتخاب افراد خبره باید از معیارهایی نظیر مسلط بودن به مبحث پژوهش، در دسترس بودن ، سابقه کاری مرتبط و … استفاده کرد. استفاده از فرمول های تعیین حجم نمونه و … برای انتخاب خبرگان کاملا نادرست است. به بیان دیگر توع نمونه گیری در روش AHP فازی از نوع غیرتصادفی هدفمند است و از می توان برای آن نمونه گیری گلوله برفی را پیشنهاد داد.

پرسشنامه روشهای تصمیم گیری چند معیاره روایی و پایایی ندارند اما نرخی به نام نرخ ناسازگاری موجود می باشد که بعضی آن را معادل با پایایی می نامند این نرخ در پرسشنامه AHP فازی از طریق روش گوس و بوچر محاسبه می شود. در ویدیوی زیر آموزش کامل تهیه پرسشنامه AHP فازی آموزش داده شده است که با کلیک بر روی لینک زیر وارد صفحه آموزش خواهید شد.

گیف اشاره 2ورود به صفحه آموزش


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+