تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / فیلم آموزشی محاسبه نرخ ناسازگاری مقایسات زوجی روش AHP فازی و ANP فازی در اکسل
نرخ ناسازگاری AHP فازی در اکسل

فیلم آموزشی محاسبه نرخ ناسازگاری مقایسات زوجی روش AHP فازی و ANP فازی در اکسل

روش ahp و anp

روش ahp یا فرایند سلسله مراتبی یکی از پرکاربردترین روشهای تصمیم گیری چند معیاره می باشد که توسط آقای توماس ساعتی ارائه شد و در انواع پروژه ها و مقالات مورد استفاده قرار می گیرد. پیاده سازی این روش در محیط فازی باعث حذف ابهامات موجود در تصمیم گیری می شود. روش anp فرایند تحلیل شبکه ای نیز حالت تکمیل شده ahp می باشد زیرا در حالت سلسله مراتبی ما تنها روابط از بالا به پایین را مورد بررسی قرار می دهیم اما در روش شبکه ای، علاوه بر حالت سلسله مراتبی، روابط درونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای حل مدل های سلسله مراتبی و یا شبکه ای، ابتدا باید مقایسات زوجی در قالب یک ماتریس تشکیل شود این مقایسات زوجی بعد از پاسخگویی توسط خبرگان باید از نظر پایایی مورد بررسی قرار گیرند در روش ahp و anp نرخی بنام نرخ ناسازگاری مطرح می شود که این نرخ همواره باید از 0.1 کمتر شود این نرخ به صورت محاسبات دستی قابل محاسبه است اما دو نرم افزار سوپر دسیژن و اکسپرت چویس به راحتی این دو نرخ را محاسبه می کنند.

روش ahp فازی و anp فازی

در حالت قبل برای مدل های قطعی گفته شد که با استفاده از دو نرم افزار می توان نرخ ناسازگاری را محاسبه نمود اما اگر محیط قطعی تبدیل به فازی شود می توان با استفاده از الگوریتم گوس و بوچر که در سال 1998 ارائه دادند برای محاسبه نرخ ناسازگاری استفاده کرد.

در روش AHP یا AHP فازی و یا ANP فازی ماتریس مقایسات زوجی باید سازگار باشند تا آن مقایسه زوجی قابل قبول باشد. برای محاسبه نرخ ناسازگاری ماتریس های مقایسات زوجی از روش گوس و بوچر استفاده می شود.نرخ ناسازگاری یکی از پارمترهای مهم در مقایسات زوجی است این نرخ بیان می کند که آیا می توان به مقایسات اعتماد کرد یا خیر و یا اینکه مقایسات زوجی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند یا خیر. این نرخ همواره باید از 0.1 کوچکتر باشد.

در این ویدیو روش گوس و بوچر برای محاسبه نرخ ناسازگاری AHP فازی و ANP فازی در نرم افزار اکسل EXCEL آموزش داده شده است. یک ماتریس مقایسه زوجی برای اینکه قابل قبول باشد باید نرخ ناسازگاری آن از 0.1 کمتر باشد.

گوگوس و بوچر (1998) پیشنهاد دادند براي بررسی سازگاری، دو ماتريس (عدد مياني و حدود عدد فازي) از هر ماتريس فازي مشتق و سپس سازگاري هر ماتريس بر اساس روش ساعتي محاسبه ­شود.

مطالب مشابه و مرتبط


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره mcdm


 • نرخ ناسازگاری Ahp فازی
 • نرخ ناسازگاری anp فازی
 • نرخ ناسازگاری گوس و بوچر
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

2 دیدگاه

 1. سلام، می خواستم بدونم که آیا پرامتی فازی رو میشه با نرم افزار ویژوال پرامتی انجام داد؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • مدیر سایت

   سلام
   خیر نمیشه.
   باید در اکسل فرمول نویسی بشه براش.
   در صورت تمایل می توانید سفارش انجام پروژمته فازی را در قسمت تماس با ما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+