تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش fuzzy multimoora (مولتی مورا فازی)
مولتی مورا فازی fuzzy multimoora

روش fuzzy multimoora (مولتی مورا فازی)

روش fuzzy multimoora (مولتی مورا فازی)
5 امتیاز در مجموع 1 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش مولتی مورا (MultiMoora)

تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره به دو دسته اولویت بندی (محاسبه وزن) و رتبه بندی تقسیم می شوند. این تکنیک در زمره روشهای رتبه بندی است که هدفش تعیین رتبه گزینه های پژوهش با در نظر گرفتن تعدادی شاخص است. روش مولتی مورا در سال 2010 ارائه شد این روش تکمیل شده روش Moora است. در روش مورا دو رویکرد سیستم نسبت و نقطه مرجع وجود دارد که در روش مولتی مورا یک رویکرد دیگر بنام نقطه مرجع به این روش اضافه شده است. اما همیشه در کلام پاسخ دهندگان ابهاماتی وجود دارد که برای کم و یا حذف این ابهامات می توان از اعداد فازی استفاده نمود.

تئوری فازی

قضاوت­های افراد در مورد ارجحیت‌ها اغلب برای تخمین ارزش عددی دقیق غیر شفاف است، همچنین منطق فازی برای بدست آوردن مسائلی که دارای ابهام و عدم قطعیت هستند مفید است. تئوری فازی اولین بار توسط زاده (1965) برای هماهنگی عدم قطعیت درک بشر از مدل ارائه شد. اعداد فازی مثلثی به‌صورت (l,m,u) ارائه می‌شود .که پارامترهای m ,l و u به ترتیب کوچک‌ترین مقدار ممکن مورد انتظار ،مقدار محتمل‌تر مورد انتظار و بیشترین مقدار ممکن مورد انتظار می‌باشند

مولتی مورا فازی

روش مولتی مورا فازی (fuzzy Multi moora) در سال 2012 توسط بالنزنتیز و برایرز ارائه شده است این روش همان روش مولتی مورا منتهی در محیط فازی و اعداد فازی است. این روش از سه رویکرد سیستم نسبت فازی، نقطه مرجع فازی و رویکرد ضربی فازی استفاده می کند در واقع با استفاده از هر سه این رویکردها یک رتبه بندی از گزینه ها ارائه می دهد و در انتها توسط تئوری تسلط (theory Dominance) رتبه بندی نهایی مولتی مورا را ارائه می دهد. ماتریس تصمیم این روش همانند ماتریس تصمیم تاپسیس فازی یا ویکور فازی است یعنی ماتریسی شامل معیار و گزینه. این روش نیز قادر به محاسبه وزن معیارها نیست که می توان از روشهایی نظیر AHP فازی یا آنتروپی شانون و یا روش جدید BWM فازی اوزان معیارها را حساب نمود و به عنوان ورودی به این روش داد.

مولتی مورای فازی

پرسشنامه مولتی مورا فازی

پرسشنامه این روش همانند پرسشنامه روشهای تاپسیس فازی و یا ویکور فازی است یعنی ماتریس تصمیمی که شامل معیار و گزینه است. ستون های آن معیارها وسطرهای آن گزینه هایی هستند که قصد رتبه بندی آن ها را داریم جهت پاسخگویی به پرسشنامه نیز می توان از عبارات کلامی با طیف 5 تایی فازی و 7 تایی فازی استفاده نمود و سپس پرسشنامه ها را به روش میانگین حسابی با یکدیگر ادغام نمود و تبدیل به یک پرسشنامه نمود. در شکل زیر نمونه ای از یک طیف 5 تایی برای پر کردن پرسشنامه این روش آورده شده است.

طیف فازی ویکور فازی


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+