تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش AHP گروهی (به صورت WORD و پاورپوینت)
روش AHP گروهی Group AHP

آموزش AHP گروهی (به صورت WORD و پاورپوینت)

آموزش AHP گروهی (به صورت WORD و پاورپوینت)
3.7 امتیاز در مجموع 3 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش AHP

روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی یا روش AHP یکی از روش­های تصمیم ­گیری چند شاخصه است که هدف آن تعیین وزن معیارها یا زیرمعیارها و رتبه­ بندی گزینه ­ها است. این روش توسط توماس ساعتی ارائه شد که هدف آن محاسبه وزن معیارها، زیرمعیارها و گزین های پژوهش در مدل های تصمیم گیری است. از طرفی روش چون عموماً در یک مساله تصمیم­ گیری نظرات جمعی دخالت دارد لذا تکنیک AHP گروهی (Group AHP) معرفی می­ شود. در این پژوهش به معرفی این تکنیک پرداخته می ­شود وگام ­های آن بیان می­شود اولین و مهمترین گام این روش این است که بعد از اخذ نظرات پاسخ دهندگان، نرخ ناسازگاری هر ماتریس محاسبه شود و در انتها اگر همگی سازگار بودند با هم ادغام شوند. در انتهای این تحقیق نیز کاربرد آن در مقالات و نتیجه­ گیری پرداخته می­ شود.

تصمیم گیری گروهی ahp

تصمیم گیری گروهی با AHP

به منظور تصمیم ­گیری گروهی با روش AHP، در ابتدا باید گروه تصمیم ­گیری را انتخاب کرد. پس از انتخاب این گروه باید بر اساس بحث اعضای گروه، نمودار سلسله مراتبی مساله را ایجاد کرد. مهم­ترین گام در این فرایند، تعیین معیارهایی است که بر اساس آن­ها گزینه­ های رقیب با همدیگر مقایسه می­ شوند. تعیین این معیارها در تصمیم­ گیری انفرادی چندان مشکل نیست چرا که خود تصمیم­ گیرنده این معیارها را مشخص می­کند. در حالی که در تصمیم­ گیری گروهی به دلیل اختلاف علائق و تخصص افراد ممکن است متعدد باشد برخی از شرکت کنندگان ممکن است از قبل تصمیم خودشان را در مورد سلسله مراتبی گرفته باشند و از طرف دیگر برخی از شرکت کنندگان مایل نباشند که عامل مورد نظر آن­ها در سطح پایین سلسله مراتبی قرار گیرد. تجربه نشان داده است که جلسه­ های اول گروه تصمیم ساز که در مورد ساختار سلسله مراتبی بحث می­ کنند، سمت و سوی مشخص ندارد. در مراحل بعدی که فرایند قضاوت شروع می ­شود، جلسله ­ها دارای جهت مشخص می­ شوند.

پس از توافق گروه با ساختار سلسله مراتبی، باید ماتریس ­های مقایسه زوجی در هر سطح ایجاد شوند. برای تلفیق نظرات تصمیم ­گیرندگان در تصمیم ­گیری گروهی می ­توان به یکی از روش­های زیر اقدام کرد:

قضاوت با اتفاق آراء

ساده ­ترین راه برای تصمیم ­گیری گروهی، برگزاری جلسه مشترک به منظور همگرایی رساندن نظرها در ارائه یک ماتریس مقایسه زوجی می­ باشد. به عبارت دیگر، در این حالت گروه باید در مورد هر عضو ماتریس به اتفاق آراء برسند. برای تکمیل هر ماتریس مقایسه زوجی n بعدی n*n-1/2 مقایسه زوجی لازم خواهد بود. بدیهی هست که توافق بین شرکت کنندگان مشکل است و از طرف دیگر چنانچه سلسله مراتبی بزرگ باشد، عملیات بسیار خسته کننده و وقت گیر خواهد بود. این روش عملاً به بی خاصیت شدن مقایسه ­های انجام شده و یا تحت تاثیر قرار گرفتن نظر افراد نسبت به نظر یک فرد پر نفوذ می ­انجامد.

تلفیق نظرات فردی

در این روش هر یک از افراد تصمیم­ گیرنده مقدار دلخواه خود را برای هر عضو ماتریس اعلام و سپس با استفاده از ماتریس ­های منفرد، ماتریس تصمیم­­ گیری گروهی تشکیل می ­شود. درایه ­های این ماتریس، با استفاده از میانگین هندسی وزن دار درایه­های ماتریس­های منفرد به دست می­ آیند. اکزل و ساعتی (1983) نشان دادند که میانگین هندسی بهترین روش برای تلفیق قضاوت­ها در روش تحلیل سلسله مراتبی گروهی است.

مراحل روش AHP گروهی (Group AHP)

گام اول: تشکیل مدل سلسله مراتبی
در گام اول مدل سلسله مراتبی را تشکیل می­دهیم. در این گام باید معیارها، زیرمعیارها و گزینه­ها مشخص شوند. سپس سطوح آنها را توسط مدل AHPرسم می­کنیم.

گام دوم: تشکیل جداول مقایسات زوجی و محاسبه نرخ ناسازگاری
در این گام جداول مقایسه زوجی را تشکیل داده و در اختیار خبرگان قرار می­دهیم. سپس نرخ ناسازگاری ماتریس­های تکمیل شده را بدست می­آوریم اگر کوچکتر از 0.1 بود ماتریس مورد قبول می­باشد و اگر بزرگتر از 0.1 بود نسبت به اصلاح آن اقدام می کنیم.

گام سوم: تشکیل ماتریس تصمیم ادغام شده
در این گام با استفاده از روش میانگین هندسی  نسبت به ادغام ماتریس ­های مقایسات زوجی اقدام می­ کنیم.

گام چهارم: محاسبه وزن نسبی معیارها و گزینه­ ها

در این گام وزن جداول مقایسات زوجی ادغام شده را از روش­ هایی همچون روش ­های زیر می­ توان محاسبه نمود:

  • روش حداقل مربعات
  • روش حداقل مربعات لگاریتمی
  •  روش بردار ویژه
  • روش­های تقریبی (مجموع سطری، مجموع ستونی، میانگین حسابی، میانگین هندسی)

که در این تحقیق، وزن از روش میانگین حسابی محاسبه می ­شود.

گام پنجم: محاسبه وزن نهایی گزینه­ ها و رتبه­ بندی گزینه­ ها

وزن نهایی هر گزینه در یک فرایند سلسله مراتبی، از مجموع حاصلضرب وزن هر معیار در امتیاز گزینه مورد نظر به دست می ­آید.

دوستان عزیز فایل WORD و پاورپوینت روش AHP گروهی از طریق لینک زیر قابل تهیه می باشد بعد از پرداخت لینک دانلود نماش داده می شود. فایل ورد شامل 40 صفحه و فایل پاورپوینت آن شامل 50 اسلاید است. تمامی مراحل گام به گام با مثال بیان شده است. همچنین در ویدیوی انتهای این پست نیز توضیحات فایل ها آورده شده است.

قیمت: 35,000 تومان

پرداخت آنلاین مهندسی صنایع


در ویدیوی زیر توضیحاتی در مورد این فایل داده شده است.

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+