آموزش روش AHP با مثال

0
131
آموزش روش AHP با مثال

روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه است که توسط آقای ساعتی ارائه شد. در این روش مسئله تصمیم گیری به سطوح مختلف هدف، معیارها، زیرمعیارها و گزینه ها تقسیم می شود . در این فرایند گزینه های مختلفی در تصمیم گیری دخالت داده می شود و امکان تحلیل حساسیت روی معیارها و زیرمعیارها وجود دارد. از مزایای دیگر این روش تصمیم گیری چند معیاره تعیین میزان سازگاری و ناسازگاری تصمیم می باشد. فرایند AHP با تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده آنها را به شکل ساده تبدیل می کند.

مراحل روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

  1. ساختن نمودار سلسله مراتبی: در این گام باید مساله را به سطوح معیار و در صورت وجود زیرمعیار و گزینه تقسیم کرد.
  2. تشکیل ماتریس مقایسات زوجی: در این مرحله عناصر هر سطح نسبت به سایر عناصر مربوط خود در سطح بالاتر به صورت زوجی مقایسه شده و ماتریس های مقایسات زوجی تشکیل می شوند.
  3. محاسبه نرخ ناسازگاری: در این گام نرخ ناسازگاری ماتریس AHP را محاسبه میکنیم. چنانچه این نرخ از 0.1 کمتر باشد نشان از سازگاری ماتریس است.
  4. محاسبه وزن عناصر در روش AHP: در این گام با استفاده از روش های مختلف وزن دهی، وزن نسبی معیارها را بدست می آوریم.

تمامی مراحل روش AHP به صورت خودکار توسط دو نرم افزار اکسپرت چویس (expert choice) یا سوپر دسیژن (super decision) انجام می گیرد و نیاز به هیچ محاسبه دستی از جانب محقق نیست. پس پیشنهاد ما این است حتما آموزش این دو نرم افزار را از لینک زیر مطالعه کنید.

اگر نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود در این زمینه هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

در زیر یک نمونه پروژه AHP برای آشنایی بیشتر با این روش قرار داده شده است.


مطالب مشابه و مرتبط

banner

لینک کوتاه : http://sanaye20.ir/?p=6798

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید