خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)
تحلیل رابطه خاکستری GRA

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)

تحلیل رابطه خاکستری (Grey Relational Analysis)- GRA

در اکثر روشهای تصمیم گیری چند معیاره مثل تاپسیس، ویکور، الکتره و… برای رتبه بندی گزینه های پژوهش ما ماهیت معیارها را به دو دسته معیارهای مثبت و منفی تقسیم بندی می کنیم معیارهای مثبت معیارهایی هستند که افزایش هر چه بیشتر آن ها باعث بهبود در سیستم می شود و معیارهای منفی معیارهایی هستند که کاهش آن ها باعث بهبود در سیستم می شود. حال آن که در این بین خللی وجود دارد و ممکن است در مساله ای معیارهایی وجود داشته باشند که نه جنبه مثبت داشته باشند و نه جنبه منفی؛ یعنی باید مقدار آن ها حول یک عدد یا متغیر کلامی باشد. به عنوان مثال مساله ای را فرض کنید که شما مدیرعامل یک شرکت هستید میخواهید فردی را استخدام کنیم معیارهایی مانند سابقه کاری، میزان حقوق  و سن را در نظر قرار میدهید بنابراین معیار سابقه کار از نوع مثبت است یعنی هرچقدر بیشتر باشد بهتر است، معیار میزان حقوق منفی است یعنی هر چقدر حقوق کمتر بدهید برای شما بهتر است اما معیار سن دیگر معنی ندارد که هر جقدر بیشتر باشد یا کمتر باشد بهتر است مثلا سن را تعیین میکنید هر چقدر به 30 سال نزدیک باشد بهتر است. اینجاست که مفهوم تحلیل رابطه خاکستری (Grey Relational Analysis) مطرح می شود برای حل این مساله دیگر روشهای گفته شده نظیر تاپسیس، ویکور و… کارایی ندارد و باید از روش تحلیل رابطه خاکستری استفاده شود.

این روش بر خلاف نامش از اعداد خاکستری استفاده نمی کند و از اعداد قطعی استفاده می کند الگوریتم آن شباهت زیادی به روش تاپسیس دارد در این روش معیارها به سه دسته معیارهای مثبت، منفی و مطلوب تقسیم می شوند. در این ویدیوی آموزشی این روش به صورت کامل در نرم افزار اکسل (EXCEL) پیاده سازی شده است و گام به گام تشریح شده است.

گامهای روش تحلیل رابطه خاکستری

1- تشکیل ماتریس تصمیم: ماتریس تصمیم این روش، همان ماتریس تصمیم روشهای تاپسیس یا ویکور است. یعنی ماتریسی که متشکل از معیار و گزینه می باشد (سطرها گزینه ها وستون ها معیارها هستند). جهت پر کردن این ماتریس تصمیم، اگر معیار جنبه کمی داشته باشد و اعداد واقعی آن موجود باشد می توان همان اعداد واقعی را وارد کرد و اگر معیار جنبه کیفی داشته باشد می توان از طیف های مختلف مانند طیف 1 تا 5 استفاده کرد.

2- نرمال سازی ماتریس تصمیم: در این گام باید عمل نرمال سازی صورت گیرد. نرمال سازی با استفاده از فرمول های زیر صورت میگیرد. همانطور که در زیر آمده است یک فرمول جدا برای معیارهایی هست که حالت مطلوب دارند.

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)در گام قبل ماترس نرمال حاصل شد که اعداد آن بین صفر و یک هستند هر چقدر به یک نزدیک تر باشد نشان از مطلوبیت بیشتر گزینه است. در این گام هدف مرجع هدفی است که تمام درایه های آن 1 باشد.

4- محاسبه ضریب رابطه خاکستری (Grey Relational Coefficient)

با استفاده از رابطه زیر ظریف رابطه خاکستری را محاسبه می کنیم در این رابطه r را برابر 0.5 در نظر میگیریم.

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)

5- رتبه بندی نهایی گزینه ها

در این گام کافیست با استفاده از رابطه زیر امتیاز نهایی گزینه ها را محاسبه نمود و بر اساس آن گزینه ها را رتبه بندی کرد.

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)

جهت ورود به صفحه آموزش روش تحلیل رابطه خاکستری اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)


مطالب مشابه و مرتبط

  • آموزش تحلیل رابطه خاکستری
  • توضیحات روش gra
  • گامهای روش تحلیل رابطه خاکستری
5٫0

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+