آموزش دنپ فازی fuzzy danp

آموزش دنپ فازی (Fuzzy DANP)

روش دنپ فازی (FUZZY DANP) یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است اساس کار این روش ترکیب روش های دیمتل و ANP هست در حالت سنتی ما برای ترکیب روش دیمتل (DEMATEL) با روش ANP ابتدا ماتریس ارتباطات کل دیمتل فازی را بدست آورده سپس با استفاده از مقدار آستانه و حذف تعدادی از روابط جزئی به شبکه مدل دست پیدا خواهیم کرد و سپس این شبکه را وارد ANP فازی نموده تا اوزان معیارها و زیرمعیارها حاصل شود در بسیاری از مواقع این رویکرد باعث صفر شدن اوزان در سوپرماتریس ANP می شود زیر روش ANP به ارتباطات بسیار حساس می باشد و اگر رابطه می بایست وجود داشته باشد ولی نباشد اوزان تعداد زیادی از شاخص ها در سوپرماتریس بینهایت ANP برابر صفر خواهد شد. لذا تکنیک دنپ این مشکل را حل کرده است. در این تکنیک ما تا گام تشکیل ماتریس ارتباطات کل دیمتل فازی پیش می رویم و سپس با پیاده سازی مراحل DANP فازی به اوزان نهایی شاخص ها دست پیدا می کنیم.

گام های روش DANP فازی

1- تشکیل ماتریس ارتباطات مستقیم دیمتل فازی: ماتریس ارتباطات مستقیم دیمتل فازی بر اساس طیف 5 تایی فازی که در جدول زیر آورده شده است تشکیل می شود. ابتدا ماتریس خام را تشکیل می دهیم و در اختیار خبرگان قرار می دهیم سپس بعد از پاسخگویی خبرگان، نظرات را به عدد فازی تبدیل نموده و با روش میانگین حسابی ادغام میکنیم.

آموزش دنپ فازی (Fuzzy DANP)

2- نرمال سازی ماتریس ارتباطات مستقیم: جهت نرمال سازی کافیست جمع سطری و ستونی حد بالای ماتریس ارتباطات مستقیم را محاسبه نموده و از بین آن ها ماکزیمم مقدار را انتخاب کنیم. و تک تک درایه های ماتریس ارتباطات مستقیم را بر این مقدار ماکزیمم تقسیم کنیم تا ماتریس نرمال حاصل شود.

3- محاسبه ماتریس ارتباطات کل (TC)

4- نرمال سازی ماتریس ارتباطات کل

5- تشکیل ماتریس ارتباطات ابعاد (TD)

6- نرمال سازی ماتریس TD

7- تشکیل سوپر ماتریس اولیه (سوپر ماتریس ناموزون)

8- تشکیل سوپر ماتریس موزون

9- به توان رساندن سوپرماتریس موزون و ایجاد سوپرماتریس حدی


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

آموزش دنپ فازی (Fuzzy DANP)


مطالب مشابه و مرتبط:

 • روش دنپ فازی
 • آموزش گامهای fuzzy danp
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

2 دیدگاه

 1. rahmat.sadeghi1992

  با سلام
  فیلم و نرم افزار DANP فازی چرا موجود نیست؟

  • مدیر سایت

   سلام
   هنوز فیلمشو نساختیم. طی هفته های آینده فیلم آموزش دنپ فازی به همراه پیاه سازی در اکسل رو خواهیم ساخت.
   فعلا در صورت داشتن هرگونه سوال و یا مشاوره در انجام پروژه از طریق شماره زیر در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.
   09338859181

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+