روش رژیم REGIME

آموزش روش رژیم (regime)

روش Regime

روش رژیم (REGIME) از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است این روش برای اولین بار در سال 1986 توسط نیجکمپ (Nijkamp) و هینلوپن (Hinlopen) معرفی شد که در واقع یک روش چندشاخصه کیفی است. که با استفاده از ماتریس رژیم REGIME مساله را حل می نماید. در انتهای این روش یک رتبه بندی نهایی از گزینه ها انجام می شود. در رتبه بندی نهایی، وزن شاخص ها که توسط تصمیم گیرینده معرفی می شود حائز اهمیت است و می تواند نتایج را تحت تاثیر قرار دهد.

ویژگی های مدل:

  • این روش در زمره روشهای جبرانی قرار می گیرد.
  • در این روش نیازی به تبدیل شاخص های کیفی به کمی نیست.

گام های روش رژیم (REGIME)

1- تشکیل ماتریس تصمیم و تعیین نوع معیارها: ماتریس تصمیم این روش همانند مانند تصمیم روش تاپسیس و ماتریس های مشابه معیار گزینه ای است. در واقع سطرهای این ماتریس را گزینه های تصمیم و ستون ها را معیارهای تصمیم تشکیل می دهند. همچنین باید نوع معیارها از لحاظ مثبت و منفی بودن بررسی شوند. معیارهای مثبت معیارهایی هستند که هر چقدر افزایش یابند برای سیستم بهتر است و معیارهای منفی معیارهایی هستند که هر چقدر کمتر شوند برای سیستم بهتر هستند.

2- محاسبه وزن معیارها: در این گام باید وزن معیارها را با استفاده از نظرات خبرگان و یا روشهایی نظیر آنتروپی شانون ، روش AHP و غیره محاسبه کرد و به عنوان ورودی وارد این روش نمود.

3- حاصل تفریق EB-EC را محاسبه می کنیم اگر حاصل این مقدار مثبت باشد گزینه A1 بر گزینه A2 برتری دارد و اگر حاصل این مقدار منفی باشد نشان دهنده این است که گزینه A2 بر گزینه A1 برتری دارد.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش رژیم (regime)

  • روش رژیم (REGIME)
  • گام های روش رژیم (REGIME)
5٫0

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+