روش saw فازی (fuzzy saw)

آموزش روش saw فازی (fuzzy SAW)

روش saw فازی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که در محیط فازی و با استفاده از اعداد فازی انجام می شود. الگوریتم این روش همانند روش SAW است. در این پست ما این روش را در قالب یک فیلم آموزشی به صورت کاملا رایگان برای شما تهیه کرده ایم تا به راحتی با این روش آشنا شده و قادر به پیاده سازی آن شوید. این روش نیز قادر به محاسبه وزن معیارها نیست و باید از روشهایی همچون روشهای زیر وزن معیارها یا زیرمعیارها را محاسبه نمود و وارد الگوریتم این روش کرد.

روشهایی که می توان وزن معیارها را محاسبه کرد:

  1. روش AHP فازی چانگ
  2. روش AHP فازی بهبود یافته
  3. روش اولویت بندی فازی
  4. روش BWM فازی

گام های روش وزن دهی ساده فازی (saw فازی)

  1. تشکیل ماتریس تصمیم فازی
  2. بی مقیاس کردن ماتریس تصمیم: برای بی مقیاس کردن ماتریس تصمیم فازی اگر معیار مثبت باشد تک تک اعداد ستون را بر بزرگترین درایه سوم عدد فازی تقسیم می کنیم. و اگر معیار منفی باشد مینیمم درایه اول عدد فازی را بر تک تک اعداد تقسیم می کنیم.
  3. تشکل ماتریس وزین: در این گام وزن های معیارها که توسط یکی از روشهای بالا محاسبه شده بود را در ماتریس نرمال ضرب میکنیم.
  4. رتبه بندی نهایی گزینه ها: در این گام اعداد فازی هر سطر را به صورت فازی با هم جمع میکنیم تا امتیاز فازی هر گزینه محاسبه شود سپس این اعداد را دیفازی می کنیم و بر اساس آن گزینه ها را رتبه بندی میکنیم.

فیلم آموزش روش SAW فازی

دانلود فایل محاسبات اکسل


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش saw فازی (fuzzy SAW)


مطالب مشابه و مرتبط

 

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+