خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)
روش بهترین بدترین فازی fuzzy best worst method

روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)

روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)

روش تصمیم گیری بهترین بدترین (BWM) یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه می باشد که در سال 2015 توسط آقای رضایی طی مقاله ای ارائه شد و در سال 2016 طی یک مقاله دیگر مدل را بسط داد مدل مقاله آقای رضایی در محیط قطعی بود. اما در سال 2017 آقایان گو و ژائو به بررسی مدل bwm در محیط فازی پرداختند و با ارائه چندین مثال این مدل را در محیط فازی حل کردند. استفاده از اعداد فازی باعث می شود که ابهامات کلام پاسخ دهنده از بین برود.

گام های روش bwm فازی (Fuzzy best worst method)

1- تعیین بهترین (Best) و بدترین معیار (Worst) (بااهمیت ترین و کم اهمیت ترین معیار): این گام را می توان با استفاده از نظرات خبرگان و یا روش دلفی فازی تعیین نمود.

2- مقایسه زوجی بهترین معیار با دیگر معیارها و دیگر معیارها با بدترین معیار: در این گام می توان از هر طیف فازی مقایسات زوجی را انجام داد اما متداول ترین طیف برای روش بهترین بدترین فازی (FBWM) طیف فازی 5 تایی زیر می باشد. این طیف بر اساس عبارات کلامی اهمیت برابر (EI)، اهمیت ضعیف (WI)، نسبتا مهم (FI)، خیلی مهم (VI)، کاملا مهم (AI) می باشد.

روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)

3- ایجاد مدل bwm فازی: در این گام می توان با استفاده از مدل برنامه ریزی غیر خطی زیر وزن عوامل را محاسبه نمود. البته در مقاله ژو و همکاران (2017) قید شده است که برای تعداد معیار بالای 3 بهتر است این مدل به برنامه ریزی خطی تبدیل شود تا نتایج بهتر حاصل شود.

روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)

4- حل مدل توسط یکی از نرم افزارهای بهینه سازی نظیر لینگو یا گمز: با حل این مدل اوزان معیارها حاصل می شود.


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

روش بهترین بدترین فازی (Fuzzy BWM)


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+