خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره
پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره MCDM

پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه (MCDM)

زمانی ما با MCDM روبرو می شویم که در امر تصمیم گیری بیش از یک معیار مواجه شویم و این بحث زیرشاخه ای از تحقیق در عملیات (OR) یا Decision making می باشد مسائل تصمیم گیری را به دو دسته می توان تقسیم نمود:

  1. تصمیم گیری چند شاخصه (MADM): رتبه بندی چندين آلترناتيو با داشتن چندين شاخص می باشد.
  2. تصمیم گیری چند هدفه (MODM): بهينه سازی يك مسئله برنامه ريزی رياضی با داشتن چندين هدف می باشد.

در این بخش هدف ما پرداختن به تحلیل تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) است. قبل از هر عملی برای تحلیل این روش باید پرسشنامه آن طراحی شود.

انواع روشهای تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)

همانطور که قبلا بیان شد این روش ما با چندین معیار و گزینه گسسته سروکار داریم و هدف وزن دهی به شاخص ها و یا رتبه بندی گزینه ها می باشد. روش های زیادی در این مقوله قرار می گیرند از جمله:

  1. روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)
  2. روش فرایند تحلیل شبکه ای (ANP)
  3. روش تاپسیس (TOPSIS)
  4. روش ویکور (VIkor)
  5. روش الکتره (ELECTRE)
  6. و….

هر کدام از این روشها ساختار مربوط به خود را دارند به عنوان مثال روش AHP و روش ANP برای وزن دهی معیارها و رتبه بندی گزینه ها مورد استفاده قرار می گیرد و یا روش تاپسیس، ویکور و الکتره فقط برای رتبه بندی گزینه ها هستند.

پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره

قبل از تحلیل هر روش باید اطلاعات اولیه جمع آوری گردد در روشهای تصمیم گیری چند معیاره به خصوص روشهای تصمیم گیری چند شاخصه این اطلاعات از طریق پرسشنامه اخذ می گردد سیستم تصمیم گیری چندمعیاره خبره محور است یعنی برای پاسخگویی به سوالات پرسشنامه باید افراد خبره پاسخ دهند پس روش نمونه گیری از نوع غیرتصادفی هدفمند است (برخلاف روشهای آماری). پرسشنامه روش های AHP و ANP از نوع مقایسات زوجی است و پرسشنامه روشهای تاپسیس و ویکور و … از نوع معیار-گزینه است.

جهت مطالعه بیشتر در رابطه با پرسشنامه این روشها اینجا را کلیک کنید.

 


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره


 

  • پرسشنامه mcdm
  • پرسشنامه تصمیم گیری چند معیاره
4٫8

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+