خانه / پروژه و پایان نامه / دانلود نمونه پروژه های AHP و ANP
دانلود پروژه AHP و ANP

دانلود نمونه پروژه های AHP و ANP

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) یا به عبارتی تئوری تصمیم گیری از دروس پر کاربرد در مهندسی صنایع و مدیریت است که به مباحث انتخاب و اولویت بندی می پردازد در این درس هدف معرفی روشهایی جهت انتخاب گزینه ای از بین مجموعه گزینه ها می باشد دو روش بسیار پر کاربرد که تقریبا در تمامی سرفصل ها به آن پرداخته می شود روش AHP (فرایند تحلیل سلسله مراتبی) و روش ANP (فرایند تحلیل شبکه ای) است که روش اول انتخاب گزینه ها را با حالت سلسله مراتبی و روابط بالا به پایین بررسی میکند و روش دوم انتخاب گزینه ها را در حالت شبکه ای و وجود روابط درونی بررسی می کند.

 

d9158_.png

روش AHP (فرایند تحلیل سلسله مراتبی) از روش های پرکاربرد تصمیم گیری چند معیاره است و در بیشتر مقالات و پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد این روش جهت وزن دهی معیارها و یا رتبه بندی گزینه های پژوهش مورد استفاده قرار می گیرد. این روش توسط توماس ساعتی یک فرد عراقی الاصل ارائه شد. همانطور که از نامش پیداش این روش به صورت سلسله مراتب می باشد یعنی به صورت درختی هدف و عوامل پژوهش را در بر می گیرد. این روش هنگامی که عمل تصمیم گیری با چند گزینه و شاخص تصمیم گیری روبرو است، می تواند مفید باشد. شاخص ها می توانند کمی و یا کیفی باشند. اساس این روش بر مقایسات زوجی نهفته است.

AHP شامل سه مرحلة اصلی به شرح زیر است: 

1- ساختن سلسله مراتب 

2- مقایسه زوجی و وزن دهی

3- محاسبة نرخ سازگاری

شکل زیر یک نمای کلی از این روش است که در این شکل 4 معیار و 3 گزینه داریم. برای حل مدل های ANP عموما از نرم افزار اکسپرت چویس استفاده می شود این نرم افزار از قدرتمندترین نرم افزاری تصمیم گیری چند معیاره است که محیطی ساده و روان دارد و با وارد کردن مدل AHP در این نرم افزار مقایسات زوجی را تشکیل میدهیم و سپس اوزان نسبی و نهایی را محاسبه می کنیم.

روش AHP فرایند تحلیل سلسله مراتبی

 

d136_.png

این روش در سال 1966 توسط آقای ساعتی ارائه شد که در واقع تکمیل شده روش AHP می باشد. در واقع این تکنیک اصل همبستگی را در روش سلسله مراتبی کامل تر می کند زیرا در روش سلسله مراتبی این اصل اینگونه می باشد که هر سطح تنها به سطح بالاتر خود وابسته است اما در تکنیک ANP اینگونه بیان می شود که وابستگی به صورت خطی نیز وجود دارد. طی سالیان اخیر، مدل فرایند تحلیل شبکه ای (ANP) به عنوان یک مدل جامع چندمنظوره تصمیم گیری به صورت گسترده در حل بسیاری از مسائل تصمیم گیری پیچیده بکار رفته است. به عنوان مثال می توان به مطالعات زیر اشاره نمود:

 • مید و سرکیس (1999 ،1998) در دو مطالعه مجزا، مدل فرایند تحلیل شبکه ای را برای ارزیابی استراتژی های تدارکاتی برای افزایش سرعت تولید بکار بردند.
 • لی وکیم (2001،2000) نیز طی مطالعاتی ازاین مدل جهت انتخاب پروژه های اطلاعاتی وابسته به هم و تقدم انتخاب آنها در مدل های برنامه ریزی استفاده نمودند.
 • بلر و همکاران (2002) در تحقیقی، پیش بینی منابع اقتصاد آمریکا را توسط فرایند تحلیل شبکه ای انجام دادند.
 • کرساک و همکاران (2002) و پرتو و کوردیور (2002) با استفاده از یک تابع کیفی، فرایند بکارگیری ANP را مورد بررسی قرار دادند.
 • نیمیرا و ساتی (2004) نیز جهت پیش بینی بحران های مالی مدلی از فرایند تحلیل شبکه ای را طراحی نمودند. علاوه براین، بررسی ها و مطالعات بسیاری در کاربرد این روش در حوزه های مختلف وجود داشته است.
 • مید و پرسلی (2002) جهت ارزیابی پروژه های مختلف تحقیقاتی توسعه
 • سرکیس (2002) دریک مدل با هدف انتخاب استراتژی عرضه

روش ANP یا فرایند تحلیل شبکه ای نیز حالت کامل شده روش AHP است در روش ANP روابط درونی بین عوامل نیز در نظر گرفته می شود به عنوان مثال در شکل بالا که مدل AHP را نشان می دهد بین معیارها روابط درونی (سطری) وجود ندارد. در حالی که در روش ANP بین عوامل، گزینه ها و به صورت کلی یک حالت شبکه ایجاد می شود. شکل زیر یک نمای کلی از روش ANP است و همانطور که می بینید روابط درونی بین عوامل برقرار است. این روش توسط نرم افزار سوپر دسیژن قابل پیاده سازی است این نرم افزار به صورت رایگان توسط سایت اصلی قابل دانلود است در این نرم افزار ابزارهای ویژه ای برای تحلیل مدلهای ANP قرار داده شده است از جمله تحلیل حساسیت که یکی از ابزارهای ویژه در این زمینه می باشد.

روش ANP فرایند تحلیل شبکه

درس تئوری تصمیم گیری از دروس اختیاری و در بسیاری از رشته ها درس اصلی می باشد که در این درس اصولا از دانشجو پروژه ای به عنوان پروژه درسی درخواست می شود. در این پست تعدادی از پروژه های انجام شده در رابطه با تکنیک AHP و ANP جهت دانلود قرار داده شده است. تمامی این پروژه ها دارای گزارش WORD و فایلهای نرم افزاری هستند. اصولا روش AHP با نرم افزار اکسپرت چویس و روش ANP با نرم افزار سوپردسیژن انجام می شود.


گیف اشاره 2در لیست زیر موضوع پروژه ها به صورت مستقیم آورده نشده است ولی توضیحات هر پروژه در یک فایل مجزا قرار داده شده است تا موتورهای جستجو قادر به یافتن آن نباشند و دانشجو بتواند به راحتی به عنوان پروژه درسی تحویل دهد. ابتدا از طریق لینک “توضیحات” ، موارد مربوط به هر پروژه را مطالعه کنید و در صورت تمایل از لینک روبروی آن خرید آنلاین کرده و لینک دانلود بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

1- پروژه شماره 1 (استفاده از دو روش AHP و ANP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

2- پروژه شماره 2 (به زودی قرار داده می شود)

3- پروژه شماره 3 (به زودی قرار داده می شود)

4- پروژه شماره 4 (استفاده از روش ANP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

5- پروژه شماره 5 (استفاده از روش AHP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

6- پروژه شماره 6 (استفاده از روش AHP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

7- پروژه شماره 7 (استفاده از روش AHP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

8- پروژه شماره 8 (استفاده از دو روش AHP و ANP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود

9- پروژه شماره 9 (استفاده از دو روش AHP و ANP) / قیمت: 30,000 تومان / توضیحات / لینک خرید و دانلود


دوستان عزیز همچنین در صورت داشتن پروژه سفارشی روشهای ANP و AHP با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت با ما تماس بگیرید| 09338859181

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

9 دیدگاه

 1. مجتبی بهاری

  سلام
  وقت بخیر
  شماره سریال سوپردسیژن رو چطور می تونم پیدا کنم؟
  خود سایت نرم افزار چیزی نداره

 2. سلام نرم افزار رو می تونم از بازار دریافت کنم در اینترنت نسخه های اصلی نیست وهمش ارور میدهد

 3. سلام.وقت بخیر
  چطور اطلاعات تحلیل شده رو از اکسپرت چویس به ورد انتقال بدیم؟

  • مدیر سایت

   سلام
   از طریق گزینه COPY TO CLIPBOARD
   بعد توی اکسل paste کنید از اکسل به ورد منتقل کنید

 4. سلام .وقت بخیر
  در روش anp استفاده از پرسشنامه الزامی است؟
  روش دیگری بجز پرسشنامه هست؟

 5. اسلام بخشی

  باسلام مطالب خوبی دیدم علاقمندهستم ازخدمات شمااستفاده کنم.باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و اجرای پروژه های تصمیم گیری و موارد مربوط به خرید از محصولات فروشگاه با شماره 09338859181 تماس و یا در واتساپ پیام دهید
+