خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)
آموزش تاپسیس خاکستری grey topsis

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

تاپسیس خاکستری یا فاصله ای (interval) همانند روش تاپسیس است یعنی برای رتبه بندی گزینه ها استفاده می شود با این تفاوت که در طیف و اعداد خاکستری (grey) در آن استفاده می شود.

عدد خاكستری، به عددی غیرقطعی اطلاق می شود كه مقدار دقیق آن نامشخص، اما محدوده و بازه ای كه در آن قرار می گیرد، مشخص است. عدد خاكستری را می توان عددی با اطلاعات نامطمئن تعریف كرد. مثلاً رتبه معیارها در یك تصمیم گیری، به صورت متغیرهای زبانی بیان می شود كه می توان آن ها را با بازه های عددی بیان كرد. این بازه های عددی شامل اطلاعات نامطمئن خواهند بود.

اعداد خاكستری بازه ای (grey interval number)

اعداد خاكستری بازه ای را که دارای کران پایین و كران بالا هستند را اعداد خاکستری بازه­ ای می­ نامند. هر چند که به نظر می­ رسد اعداد خاكستری مشابه اعداد فازی اند، تفاوت اساسی بین اعداد خاكستری و اعداد فازی آن است كه در اعداد خاكستری، مقدار دقیق عدد، نامشخص است، ولی بازه ای كه مقدار آن عدد را در برمی گیرد معلوم است. به تعبیر دیگر، مقدار دقیق بال چپ و راست عدد، معلوم است؛ درحالی كه در یك عدد فازی، ضمن اینكه عدد به صورت یك بازه تعریف می شود، ولی مقدار دقیق بال چپ و راست عدد، معلوم نیست و از یك تابع عضویت تبعیت می كند. همین تفاوت ظریف بین عدد خاكستری و عدد فازی موجب می شود كه محاسبات با اعداد خاكستری، از سادگی بیشتری نسبت به اعداد فازی برخوردار باشد؛ زیرا تعیین تابع عضویت برای بال های چپ و راست یك عدد فازی، خود همراه با پیچیدگی ها و عملیات محاسباتی است.

گام های روش تاپسیس خاکستری

1- تشکیل ماتریس تصمیم، شناسایی معیارهای مثبت و منفی و محاسبه وزن معیارها از روشهایی همچون آنتروپی خاکستری یا AHP خاکستری و یا وزن های قطعی.

2- نرمال سازی ماتریس تصمیم: در این گام باید ماتریس تصمیم خاکستری را نرمال کرد تا تمام اعداد آن بین صفر و یک قرار بگیرند. نرمال سازی با استفاده از روابط زیر صورت می پذیرد اگر معیار جنبه مثبت داشته باشد از رابطه اول، و اگر معیار جنبه منفی داشته باشد از رابطه دوم بدست می آید.

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

3- وزن دار کردن ماتریس نرمال: در این گام باید عدد خاکستری وزن را که با استفاده از روشهای دیگر محاسبه کرده بودیم در ماتریس نرمال ضرب کنیم.

4- محاسبه ایده آل مرجع: در این گام باید ماکزیمم کران پایین و بالای هر معیار را مشخص کرد.

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

5- محاسبه امکان پذیری خاکستری: در این گام باید میزان احتمال اینکه یک عدد خاکستری از مقدار بهینه کوچکتر یا مساوی باشد بیان شود.

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

6- رتبه بندی احتمالات: با توجه به احتمالات به دست آمده در مرحله قبل، هر گزینه ای كه در فاصله كمتری از گزینه برتر قرار داشته باشد (احتمال كوچك تر بودن آن از گزینه برتر، كمتر باشد) در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

جهت دانلود فیلم آموزش روش تاپسیس خاکستری اینجا را کلیک کنید


اگر نیازمند مشاوره و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+