خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

روش ویکور فازی از روش های تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن انتخاب بهترین گزینه می باشد. این تکنیک همانند روش ویکور است منتها با اعداد fuzzy و محیط فازی در رابطه است. گام های این روش همانند روش ویکور می باشد.

اولین گام در روش fuzzy vikor تشکیل ماتریس تصمیم است. ماتریس تصمیم این روش همانند ماتریس تصمیم روش تاپسیس می باشد یعنی ماتریسی شامل معیار-گزینه.

گام دوم تعیین مقادیر ایده آل ها است. برای معیارهای مثبت مقدار *f برابر است با بزرگترین درایه های عدد فازی و °f برابر است با کوچکترین درایه های عدد فازی. و برای معیارهای منفی به صورت بالعکس. این روابط در روابط زیر آورده شده است.

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

گام سوم نرمال سازی ماتریس تصمیم با استفاده از روابط زیر است. در این گام نرمال سازی برای معیارهای مثبت و منفی بر اساس روابط زیر صورت می گیرید.آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

گام چهارم تعیین مقادیر S و R است. در این گام ابتدا باید ماتریس نرمال را وزن دار کنیم سپس با استفاده از روابط زیر این مقادیر را بدست آورد.

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

گام پنجم باید شاخص ویکور (Q) محاسبه گردد این شاخص با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود. در این رابطه متغیر V حداکثر مطلوبیت گروهی (the maximum group utility) است. و عددی بین 0 تا 1 است.

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

در گام ششم باید اعداد فازی R و S و Q را دیفازی کنیم و سپس گزینه ها را بر اساس مقادیر دیفازی شده رتبه بندی کرد کمترین مقادیر رتبه اول را اختیار می کنند و رتبه آخر را بیشترین مقادیر دارند.

برای انتخاب بهترین گزینه باید شروط زیر را بررسی نمود.

گزینه ای به عنوان گزینه برتر است که دارای کمترین مقدار Q باشد به شرطی که:

شرط 1- اگر A(1) ، A(2)و A(n) به ترتیب اولین، دومین و آخرین گزینه بر اساس مقدار Q باشد و n بیانگر تعداد گزینه‌ها باشد، باید رابطه زیر برقرار باشد:

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor) اگر این شرط برقرار نباشد مجموعه­ ای از گزینه ­ها به صورت زیر به عنوان گزینه­ های برتر انتخاب می شوند.

best alternative=A1,A2,…,Am

بیشترین مقدار m با توجه به رابطه زیر محاسبه می شود:

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

اگر شرط 1 برقرار باشد شرط شماره 2 نیز باید چک شود.

شرط 2- گزینه A1 باید حداقل در یکی از گروه­ های R و S رتبه اول باشد.

زمانی که شرط دوم برقرار نباشد دو گزینه A1 و A2 به عنوان گزینه­ های برتر شناخته می­شوند.

اگر هر دو شرط برقرار بود رتبه‌بندی براساس Q خواهد بود. (به صورت کاهشی: هر چه Q  کمتر باشد آن گزینه بهتر است)

تیم مهندسی صنایع20 روش ویکور فازی را در دو نرم افزار اکسل و MATLAB آموزش داده ایم. جهت ورود به صفحه آموزش های از لینک های زیر استفاده کنید:


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =