تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

روش ویکور فازی از روش های تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن انتخاب بهترین گزینه می باشد. این تکنیک همانند روش ویکور است منتها با اعداد fuzzy و محیط فازی در رابطه است.در این روش هدف رتبه بندی گزینه های پژوهش بر اساس تعدادی معیار می باشد. گام های این روش همانند روش ویکور می باشد که اپریکوویک (2011) در مقاله ­ای به صورت زیر بیان نمود.

گام های ویکور فازی (fuzzy vikor)

اولین گام در روش fuzzy vikor تشکیل ماتریس تصمیم است. ماتریس تصمیم این روش همانند ماتریس تصمیم روش تاپسیس می باشد یعنی ماتریسی شامل معیار-گزینه. همچنین در این گام باید وزن معیارها و نوع معیارها مشخص شود. وزن معیارها را می توان از روشهایی همچون AHP فازی و یا روشهای جدید نظیر SWARA فازی و … محاسبه کرد. همچنین نوع معیارها به دو دسته معیارهای مثبت و منفی تقسیم می شوند. معیارهای مثبت معیارهایی هستند که افزایش آن باعث سود و بهبود در سیستم شود مثل کیفیت کالا. معیارهای منفی معیارهایی هستند که کاهش آن ها باعث بهبود در سیستم شود مثل هزینه که هر چقدر کمتر شود برای سیستم بهتر است. بنابراین ماتریس تصمیم ویکور فازی به صورت ماتریس زیر می باشد.

ماتریس تصمیم ویکور فازی

همانطور که مشاهده میشود در این ماتریس تصمیم ما 3 معیار و 4 گزینه داریم. همچنین خانه های آبی رنگ که امتیاز هر گزینه نسبت به هر معیار می باشند را می توان بر اساس طیف زیر تکمیل نمود.

طیف فازی ویکور فازی

گام دوم تعیین مقادیر ایده آل ها است. برای معیارهای مثبت مقدار *f برابر است با بزرگترین درایه های عدد فازی و °f برابر است با کوچکترین درایه های عدد فازی. و برای معیارهای منفی به صورت بالعکس. این روابط در روابط زیر آورده شده است.

فرمول یک ویکور فازی

گام سوم نرمال سازی ماتریس تصمیم با استفاده از روابط زیر است. در این گام نرمال سازی برای معیارهای مثبت و منفی بر اساس روابط زیر صورت می گیرید.فرمول 2 ویکور فازی

گام چهارم تعیین مقادیر S و R است. در این گام ابتدا باید ماتریس نرمال را وزن دار کنیم سپس با استفاده از روابط زیر این مقادیر را بدست آورد.

فرمول سه ویکور فازی

گام پنجم باید شاخص ویکور (Q) محاسبه گردد این شاخص با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود. در این رابطه متغیر V حداکثر مطلوبیت گروهی (the maximum group utility) است. و عددی بین 0 تا 1 است.

فرمول چهارم ویکور فازی

در گام ششم باید اعداد فازی R و S و Q را دیفازی کنیم و سپس گزینه ها را بر اساس مقادیر دیفازی شده رتبه بندی کرد کمترین مقادیر رتبه اول را اختیار می کنند و رتبه آخر را بیشترین مقادیر دارند.

برای انتخاب بهترین گزینه باید شروط زیر را بررسی نمود.

گزینه ای به عنوان گزینه برتر است که دارای کمترین مقدار Q باشد به شرطی که:

شرط 1- اگر A(1) ، A(2)و A(n) به ترتیب اولین، دومین و آخرین گزینه بر اساس مقدار Q باشد و n بیانگر تعداد گزینه‌ها باشد، باید رابطه زیر برقرار باشد:

فرمول پنجم fuzzy vikor اگر این شرط برقرار نباشد مجموعه­ ای از گزینه ­ها به صورت زیر به عنوان گزینه­ های برتر انتخاب می شوند.

best alternative=A1,A2,…,Am

بیشترین مقدار m با توجه به رابطه زیر محاسبه می شود:

فرمول ششم ویکور فازی

اگر شرط 1 برقرار باشد شرط شماره 2 نیز باید چک شود.

شرط 2- گزینه A1 باید حداقل در یکی از گروه­ های R و S رتبه اول باشد.

زمانی که شرط دوم برقرار نباشد دو گزینه A1 و A2 به عنوان گزینه­ های برتر شناخته می­شوند.

اگر هر دو شرط برقرار بود رتبه‌بندی براساس Q خواهد بود. (به صورت کاهشی: هر چه Q  کمتر باشد آن گزینه بهتر است)

تیم مهندسی صنایع20 روش ویکور فازی را در دو نرم افزار اکسل و MATLAB آموزش داده ایم. جهت ورود به صفحه آموزش های از لینک های زیر استفاده کنید:


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش ویکور (Vikor)


مطالب مشابه و مرتبط

  • آموزش روش ویکور فازی
  • گام های روش fuzzy vikor
5٫0

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+