خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)
برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی

برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)

تصمیم گیری چند معیاره

در مسائل تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) ما به دنبال انتخاب و یا اولویت بندی عوامل و یا گزینه های پژوهش هستیم. در مسائلی که ما در واقعیت با آن برخورد خواهیم نمود یکسری معیار وجود دارند که جنبه سود دارند و باید افزایش پیدا کنند مثلا در یک سازمان معیارهای نظیر بازده کارکنان، کیفیت کار و… از نوع سود هستند که مدیران به دنبال بیشینه سازی این معیارها هستند همچنین دسته دوم معیارها، آنهایی هستند که جنبه هزینه دارد و باید کاهش پیدا کنند مثل هزینه های سازمان، خرابی محصولات در یک شرکت و … که جنبه هزینه دارند. حال آن که بهترین و ایده آل ترین حالت ممکن است است که همه معیارهای سود افزایش و همه معیارهای هزینه کاهش پیدا کنند. دستیابی به چنین حالتی در واقع ممکن نیست. چون ممکن است با افزایش معیارهای سود بعضی از معیارهای هزینه نیز افزایش پیدا کنند. بنابراین در چنین مواقعی است که موضوع مدل های تصمیم گیری چند معیاره مطرح می شود که هدف مدلها این است که یک حالت بهینه برای مسائل ما ایجاد کنند.

تصمیم گیری چند معیاره به دو دسته تصمیم گیری چند هدفه (MODM) و تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) تقسیم می شود. در مدل های تصمیم گیری چند شاخصه، هدف انتخاب، ارزیابی و یا اولویت بندی از بین گزینه های موجود است یعنی در مدل های MADM معیار و گزینه های ما از نوع گسسته هستند.

برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)

در سال های اخیر استفاده از مدل هایی نظیر AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی) و ANP فازی (فرایند تحلیل شبکه ای فازی) بسیار زیاد شده است و چون در فضای فازی ابهامات و عدم قطعیت های موجود در تصمیم گیری اصولا حذف می شود بنابراین استفاده از این محیط (فازی) رشد روز افزون داشته است. در روش AHP فازی و یا ANP فازی با مقایسات زوجی سروکار داریم یعنی مقایسات دو به دوی معیارها و گزینه ها. که هدف از انجام این مقایسات زوجی، محاسبه وزن معیارها و یا گزینه های مساله است. این وزن ها در مدل های مختلف به صورت دو دسته زیر ایجاد می شوند.

  1. از ماتریس مقایسه زوجی یک عدد فازی به عنوان وزن استخراج می شود.
  2. از ماتریس مقایسه زوجی یک عدد فطعی به عنوان وزن استخراج می شود.

از مدل های دسته اول می توان به مدل میانگین هندسی باکلی و یا روش حداقل مربعات لگاريتمی فازی (FLLS) اشاره نمود و از دسته دوم می توان به روشهایی نظیر روش آنالیز توسعه چانگ و یا روش برنامه ریزی ترجیحات فازی-FPP (AHP فازی میخایلوف) اشاره نمود. تکنیک برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP) حالت کامل شده مدل FPP است. که مدل آن به صورت یک مدل غیر خطی است و در شکل زیر آورده شده است.

برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)

مدل بالا را می توان در نرم افزارهایی مثل لینگو و یا گمز حل کرد و جواب ها را بدست آورد. مقدار W یا وزن هر معیار از رابطه زیر بدست می آید.

برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)

در مدل بالا هر چه مقدار λ مثبت تر باشد مقایسه زوچی سازگار تر است و اگر مقدار λ برابر با صفر باشد در صورتی ماتریس سازگار است که مقادیر δ و η صفر شوند.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود با تمامی روشهای تصمیم گیری چند معیاره را دارید با ما تماس بگیرید| 09338859181

برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)

  • توضیحات تصمیم گیری چند معیاره
  • برنامه ریزی ترجیحات فازی لگاریتمی (LFPP)
  • توضیحات مدل LFPP
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+