خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش آنتروپی خاکستری (Grey Entropy)
روش آنتروپی شانون خاکستری grey entropy

روش آنتروپی خاکستری (Grey Entropy)

روش آنتروپی خاکستری (Grey Entropy)روش آنتروپی خاکستری (Grey Entropy)

روش آنتروپی خاکستری یا همان آنتروپی شانون خاکستری یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه می باشد که با اعداد خاکستری (Grey number) استفاده می گردد. عدد خاکستری عددی است که مقدار واقعی آن مشخص نیست اما بازه ای که عدد در آن قرار می گیرد مشخص است. گام های این روش تقریبا شباهت زیادی به روش آنتروپی شانون قطعی دارد. این روش برای محاسبه وزن معیارها استفاده می شود و ماتریس تصمیم آن همان ماتریس تصمیم تاپسیس یا الکتره است. یعنی ماتریسی که سطرهای آن گزینه ها و ستون های آن معیارها هستند.

پرسشنامه روش آنتروپی شانون همان پرسشنامه روش تاپسیس است. اگر با نحوه تهیه پرسشنامه تاپسیس آشنایی ندارید از لینک زیر آموزش را تهیه کنید.

گام های روش آنتروپی خاکستری

  1. تشکیل ماتریس تصمیم خاکستری: ماتریس تصمیم خاکستری از طیف اعداد خاکستری (grey Number) تشکیل شده است که هر عدد بیانگر یک عبارت کلامی می باشد.
  2. نرمال سازی ماتریس تصمیم
  3. محاسبه آنتروپی هر شاخص
  4. محاسبه فاصل از آنتروپی هر شاخص
  5. بدست آوردن اوزان معیارها

جهت مشاهده ویدیوی آموزش روش آنتروپی خاکستری اینجا را کلیک کنید

اگر نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید 09338859181


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+