روش مولتی مورا multimoora

روش مولتی مورا (MultiMoora)

روش مولتی مورا در سال 2010 توسط برایرز و زاوادسکاس در مقاله ای ارائه شد. این دو محقق در سال 2006 نیز روش مورا را ارائه داده بودند. در واقع روش مولتی مورا (MoltiMoora) کامل شده روش مورا می باشد . که رویکرد دیگری به نام ضربی کامل به دو رویکرد دیگر روش مورا اضافه شده است (MOORA plus Full Multiplicative Form).

این روش سه رویکرد بنامهای رویکرد سیستم نسبت، نقطه مرجع و ضربی کامل دارد. و توسط هر سه رویکرد گزینه ها را رتبه بندی میکنیم و در انتها نیز توسط روش تئوری تسلط یا غلبه (dominance theory) به رتبه بندی نهایی گزینه ها می پردازیم. تئوری تسلط در مقاله آقای زاوادسکاس (2012) به عنوان روش برای کسب رتبه نهایی مولتی مورا پیشنهاد شده است.

رتبه بندی نهایی مولتی مورا

در روش مولتی مورا همانطور که گفته شد سه رویکرد آن سه رتبه برای گزینه ها ارائه می دهند که برای ادغام رتبه بندی ها از تئوری تسلط استفاده می شود. تسلط غالب زمانی روی می­دهد که رتبه گزینه­ای بر رتبه سایر گزینه­ها سلطه یابد. در تکنیک مولتی مورا تسلط غالب تحت شرایط 1-1-1 رویت می­شود.سلطه عمومی هنگامی اتفاق می­افتد که دو رتبه از سه رتبه گزینه، بر گزینه­های دیگر برتری داشته باشند. به عنوان مثال d-a-a بر c-b-b تسلط عمومی دارد از آنجا که انتقال­پذیری در این تئوری صادق است، اگر a بر b تسلط داشته باشد و b بر c نیز مسلط باشد، آنگاه a بر c تسلط خواهد یافت. این قوانین برای هر سه رتبه­بندی تکنیک مولتی مورا اجرا می­شود و رتبه­بندی نهایی ارائه می ­گردد.

فیلم آموزش روش مورا و مولتی مورا به همراه پیاده سازی در اکسل تهیه شده است جهت تهیه این آموزش اینجا را کلیک کنید.

در زیر قسمتی از این فیلم آموزشی را مشاهده می کنید.

جهت تهیه این آموزش اینجا را کلیک کنید.


چنانچه نیازمند مشاوره و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

روش مولتی مورا (MultiMoora)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سیزده =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+