بنر تبلیغاتی فارکس

خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش پرموتاسیون (جایگشت) permutation
آموزش روش پرموتاسیون PERMUTATION

آموزش روش پرموتاسیون (جایگشت) permutation

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش پرموتاسیون

تکنیک پرموتاسیون (permutation) یکی از روشهای تصمیم گیری چندشاخصه است که در زمره روش های غیر جبرانی قرار می گیرد. پرموتاسیون به معنی جایگشت می باشد در واقع منظور از پرموتاسیون یعنی جایگشت تمامی گزینه های پژوهش. در یک مساله تصمیم گیری همواره با تعدادی معیار و گزینه سروکار داریم که هدف اصلی، رتبه بندی گزینه ها می باشد. پس در این تکنیک ابتدا به تعداد گزینه ها جایگشت ایجاد می کنیم و سپس امتیاز هر جایگشت را محاسبه می کنیم هر کدام بیشتر شد نشان از  برتر بودن آن جایگشت و در نتیجه رتبه گزینه ها می باشد. تعداد جایگشت های یکی پژوهش هموارد !m است که m همان تعداد گزینه هاست. از ویژگی های این روش این است که نیازی به تبدیل معیارهای کیفی به کمی نیست. یعنی در یک ماتریس تصمیم می تواند هم معیارهای کیفی باشند و هم کمی.

روش پرموتاسیون این مزیـت را دارد کـه بـدون توجـه بـه مسـائل نرمـال سـازي و بـه راحتـی براســاس شاخص هاي کیفی گزینه ها را رتبه بندي می نمایـد . این روش بهتر بودن گزینه ها نسبت به یکدیگر را نشـان مـی دهـد و شـدت فاصـله هـا را نشـان نمی دهد. در روش پرموتاسیون (جایگشـت ) تمـام جایگشـت هاي ممکن مرتب شده و مقدار وزن یا ارجحیت هـر کـدام از آنها محاسبه می شود. جایگشتی که بیشترین وزن را دارد به عنوان بهترین حالت در نظـر گرفتـه مـی شـود .

مثال روش پرموتاسیون

فرض کنید در ماتریس تصمیم زیر هدف رتبه بندی گزینه های A و B و C است همچنین 6 معیار نیز داریم.

C6 C5 C4 C3 C2 C1  
مثبت مثبت مثبت مثبت منفی منفی نوع معیار
0.05 0.2 0.05 0.2 0.2 0.3 وزن معیار
خیلی خوب 24000 کم عالی 3 7 A
خوب 25000 متوسط خوب 1.5 5.6 B
عالی 30000 زیاد ضعیف 1.2 6.2 C

در گام دوم پرموتاسیون گزینه ها را تشکیل داد 3 گزینه داریم پس !3=6 حالت وجود دارد.

 • حالت اول: A1-A2-A3
 • حالت دوم: A1-A3-A2
 • حالت سوم: A2-A1-A3
 • حالت چهارم: A2-A3-A1
 • حالت پنجم: A3-A1-A2
 • حالت ششم: A3-A2-A1

حال برای حالت اول امتیاز را محاسبه می کنیم.

A3 A2 A1  
0.2 0.25 0 A1
0.5 0 0.75 A2
0 0.5 0.8 A3

به عنوان مثال محاسبه اولین خانه بالای قطر اصلی اینگونه محاسبه شده است. این خانه تقاطع گزینه A1 و A2 است در ماتریس تصمیم بررسی می شود که A1 در کدام معیارها از A2 بهتر است. سپس وزن آن معیارها با هم جمع می شود. در معیار C3 و C4 گزینه A2 از A1 بهتر است پس وزن C3 و C6 با هم جمع می شود که برابر با 0.25 می شود. برای سلول های دیگر نیز این محاسبات صورت میگیرد. برای سلول های پایین قطر اصلی کافیست اعداد متناظر بالای قطر اصلی را از 1 کم کنیم.

اکنون امتیاز این حالت از طریق فرمول زیر محاسبه می شود:

مجموع عناصر پایین قطر ماتریس∑ – مجموع عناصر بالای قطر ماتریس∑ = امتیاز پرموتاسیون

با توجه به رابطه بالا امتیاز این حالت برابر با 2.1- است.

تمامی این محاسبات مربوط به حالت اول پروموتاسیون بود. برای 5 حالت دیگر این محاسبات صورت می گیرد و در انتها هر کدام از  امتیازات که بیشتر شده شده آن حالت پرموتاسیون بهترین حالت رتبه بندی گزینه ها است.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش ویکور (Vikor)

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

4 دیدگاه

 1. عسل بانو

  سلام میشه توضیح بدید چرا روش جایگشت غیرجبرانی است؟

  • مدیر سایت

   سلام
   روش پرموتاسیون بین روشهای جبرانی و غیر جبرانی قرار داره. چون از طرفی وقتی ارزش ها رو میخوایم حساب کنیم وزن معیارها دخیل هست که حالت جبرانی میگیره اما هنگام انتخاب هر پرموتاسیون بدون اینکه به ارجحیت های تمام گزینه ها دقت بشه انتخاب صورت میگره (عدد بزرگتر انتخاب میشه). به همین خاطر چون گام نهایی به سمت غیرجبرانی میل میکنه اونو در زمره روشهای غیرجبرانی میگیرن

 2. با سلام
  لطفا راهنمایی نمایید آیا وزن معیارها (wها) جزء داده های مساله هستند؟

  • مدیر سایت

   سلام
   بله. وزن معیارها باید به عنوان ورودی و داده های اولیه روش پرموتاسیون باشند. این روش ها با استفاده از روشهای مختلف از جمله روش آنتروپی شانون محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و اجرای پروژه های تصمیم گیری و موارد مربوط به خرید از محصولات فروشگاه با شماره 09338859181 تماس و یا در واتساپ پیام دهید
+