خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)
روش ترکیبی QFD و ANP

روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)

در پست های قبل به آموزش روش ترکیب QFD و AHP پرداخته بودیم. در بسیاری از مواقع ممکن است بین عوامل پژوهش روابط داخلی وجود داشته باشد به عنوان مثال اگر بخواهیم در QFD مورد بررسی قرار دهیم ممکن است بین نیازمندی های مشتری (Wahtsها) روابط داخلی و یا بین مشخصه های فنی (Howsها) نیز روابط داخلی وجود داشته باشد که دیگر برای تحلیل این مدل از مسائل به صورت سنتی و یا استفاده از روش سلسله مراتبی AHP نمی توان به نتایج قابل قبول دست یافت. در چنین مواقعی از روش ANP (فرایند تحلیل شبکه ای) می توان کمک گرفت. روش ANP با سازوکار و الگوریتمی که دارد به راحتی با در نظر وابستگی های داخلی عوامل، به محاسبه اهمیت و وزن آن ها می پردازد.

در الگوریتم زیر به خوبی نشان داده شده است که تفاوت AHP و ANP در ترکیب با گسترش عملکرد کیفیت (QFD) در کجاها اعمال می شود.

روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)

اگر باز بخواهیم از فواید QFD بگوییم به جایی خواهیم رسید که دریابیم نتایج دقیق تر از ماتریس خانه کیفیت QFD باعث ایجاد رضایت بیشتر در مشتری و وفاداری وی می شود. این نتایج دقیق تر از تکنیک های دقیق حاصل می شود که تکنیک ANP با دقت و روابطی که دارد باعث کسب نتایج بهتر و دقیق تر می شود. البته در مواردی که عدم قطعیت وجود داشته باشد می توان از تکنیک هایی نظیر ANP فازی و یا ANP خاکستری استفاده نمود.

گام های روش ترکیبی QFD-ANP

  1. شناسایی نیازهاي مشتري و نیازهاي فنی مؤثر بر آنها و تعیین روابط درونی خانه کیفیت.
  2. تعیین درجات اهمیت نسبی نیازهاي مشتري با استفاده از داده هاي کلامی، با فرض اینکه وابستگی میان آنها وجود ندارد.
  3. تعیین درجات اهمیت نیازهاي فنی با توجه به هر نیاز مشتري و با استفاده از داده هاي کلامی با فرض اینکه هیچگونه وابستگی میان آنها وجود ندارد.
  4. تعیین ماتریس وابستگی داخلی نیازهاي مشتري با استفاده از داده هاي کلامی و نمایش شماتیک وابستگی داخلی میان نیازها.
  5. تعیین ماتریس وابستگی داخلی نیازهاي فنی با استفاده از داده هاي کلامی و نمایش شماتیک وابستگی داخلی میان نیازها.
  6. تعیین اولویت نیازهای مشتری
  7. تعیین اولویت نیازهای فنی
  8. تعیین اولویت کلی نیازهای فنی

چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 3 =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+