تبلیغ دوم صنایع بیست
روش دیمتل فازی و ANP فازی

روش دیمتل فازی-ANP فازی

به این مطلب امتیاز دهید
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در آموزش های قبل روش ترکیبی دیمتل و ANP را بیان کردیم که در محیط قطعی و با اعداد قطعی انجام میشد. در این آموزش به روش ترکیبی دیمتل (DEMATEL) فازی و ANP فازی می پردازیم این روش نیز از تکنیک های پر کاربرد در مقالات و پایان نامه های رشته های مدیریت و مهندسی صنایع می باشد. این تکنیک همانطور که از نامش پیداست در محیط فازی انجام می شود. در روش دیمتل فازی هدف شناسایی معیارهای تاثیرگذار (علت) و تاثیر پذیر (معلول) است و همچنین در انتهای این روش می توان روابط داخلی بین عوامل را با استفاده از مقدار آستانه استخراج نمود. روش ANP فازی نیز به دنبال وزن دهی به عوامل پژوهش هست (با در نظر گرفتن روابط درونی). ترکیب این رو روش نیز باعث ایجاد تکنیک ویژه ای می شود که جهت این کار دو رویکرد وجود دارد در ادامه توضیح داده خواهد شد.

رویکرد سنتی دیمتل فازی و ANP فازی (fuzzy DEMATEL-fuzzy ANP)

این رویکرد سنتی و قدیمی ترکیب این دو تکنیک است روش کار در این رویکرد به این صورت است که با استفاده از روش دیمتل فازی ماتریس ارتباطات کل عوامل ایجاد می شود و سپس بر اساس آن نمودار علی عوامل و روابط درونی حاصل می شود سپس این روابط در روش ANP فازی به عنوان ورودی به کار گرفته می شود این رویکرد یکسری محدودیت ها را بوجود می آورد از جمله اینکه وقتی تعداد عوامل زیاد است باعث افزایش مقایسات زوجی می شود و یکی از محدودیت های اصلی این رویکرد این است که وقتی در روش دیمتل فازی با استفاده از مقدار آستانه تعدادی از روابط را حذف میکنیم و به ANP فازی منتقل میکنیم اوزان نهایی عوامل ممکن است صفر شود و علت آن برقرار نبودن رابطه های درست است. بنابراین در مواقعی که مدل پژوهش ما دارای چند سطح است و همچنین تعداد عوامل زیاد باشد استفاده از این رویکرد ممکن است به ایجاد وزن صفر در نتایج ANP ختم شد.

نرم افزارهایی که در رویکرد سنتی استفاده می شود عبارتند از برای روش دیمتل فازی از نرم افزار اکسل و برای روش ANP فازی می توان از نرم افزار سوپردسیژن (super decision) استفاده نمود.

رویکرد جدید دنپ فازی Fuzzy DANP (DEMATEL based ANP)

این رویکرد از جدیدترین تکنیک های ترکیب دیمتل فازی با ANP فازی است که به دنپ فازی (fuzzy DANP) مشهور است. در این تکنیک بعد از تشکیل ماتریس ارتباطات کل دیمتل فازی دیگر مقدار آستانه محاسبه نمی شود یعنی رابطه ای حذف نمی شود و از روی این ماتریس با یکسری گامهای دیگر سوپرماتریس ANP تشکیل شده و سپس به توان می رسد تا همگرا شود. ماتریس همگرا شده همان سوپرماتریس حددار است که وزن های نهایی عوامل را نشان می دهد.

fuzzy DANP

در رویکرد دنپ می توان هم Dematel فازی و هم ANP فازی را در محیط اکسل و یا متلب به صورت کامل انجاد داد.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه خود با این روش ها هستید با ما تماس بگیرید

آموزش دنپ فازی (Fuzzy DANP)


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+