خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش دیمتل خاکستری (فاصله ای)
آموزش دیمتل خاکستری

آموزش روش دیمتل خاکستری (فاصله ای)

روش دیمتل خاکستری (grey DEMATEL) به عنوان دیمتل فاصله ای یا اینتروال (interval) مطرح می شود. هدف روش دیمتل تعیین تاثیرگذاری و تاثیرپذیری شاخص ها و تعیین روابط بین آن ها است. در پست های قبل به آموزش روش دیمتل و آموزش دیمتل فازی پرداختم. اما تفاوت اساسی اعداد قطعی و فازی با اعداد خاکستری در این است که عدد خاکستری به عددی اطلاق می شود که مقدار آن نامشخص است اما بازه ای که مقدار آن را در بر می گیرد شناخته شده است در سیستم تئوری خاکستری صحبت از اعداد گنگ و داده هایی که اطلاعات کامل از آنها نداریم صحبت می شود. در این ویدیو به صورت کامل روش دیمتل خاکستری آموزش داده می شود و گامهای آن پیاده سازی می شود این آموزش از تئوری شروع می کند و یک مثال را در نرم افزار اکسل پیاده سازی می کند. این آموزش بر اساس مقاله آقای فو و همکاران (2012) است که به بررسی روش دیمتل خاکستری (Grey DEMATEL) پرداخته اند.

عملکرهای خاکستری در DEMATEL

در ماتریس تصمیم دیمتل خاکستری معمولا از طیف 5 تایی خاکستری استفاده می شود که شامل عبارات بدون تاثیر {0و0}، تاثیر خیلی کم {0.25و0}، تاثیر کم {0.5و0.25}، تاثیر زیاد {0.75و0.5}، تاثیر بسیار زیاد {1و0.75} است استفاده می کنیم. پس گام اول روش دیمتل خاکستری تشکیل ماتریس ارتباطات مستقیم است در گام های بعد عملیات نرمال سازی، معلوم ماتریس و ضرب ماتریس صورت می گیرد و در انتها نیز ماتریس ارتباطات کل (T) حاصل می شود.

همانطور که در اعداد قطعی ما عملیات ضرب، تقسیم، جمع و… را داریم در اعداد خاکستری نیز این روابط برقرار است. در روش دیمتل خاکستری نیز برای محاسبات باید از روابط خاکستری استفاده کنیم که در زیر آورده شده است.

آموزش روش دیمتل خاکستری (فاصله ای)

کاربردهای روش دیمتل خاکستری

از این روش در مدل های تصمیم گیری چند معیاره برای بررسی تاثیرگذاری و تاثیرپذیری معیارها استفاده می شود با استفاده از ماتریس ارتباطات کل و تعیین مقادیر جمع سطری (D) و جمع ستونی (R) می توان تاثیرگذاری و تاثیرپذیری و نمودار علی معیارهای را رسم کرد. همچنین می توان روابط داخلی بین عوامل را کشف نمود و در روشهایی همچون ANP بکار گرفت. روش دیمتل به هیچ عنوان رتبه بندی و یا وزنی از معیارها به ما نمی دهد بلکه همانطور که گفته شد فقط و فقط تاثیرگذاری و تاثیرپذیری عوامل و روابط آن ها را کشف میکند.

در ویدئوی زیر آموزش کامل روش دیمتل خاکستری شرح داده شده است.

جهت مشاهده و دانلود ویدیوی کامل اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش دیمتل خاکستری (فاصله ای)


مطالب مشابه و مرتبط

  • آموزش دیمتل خاکستری
  • گام های روش دیمتل فاصله ای
  • روش grey dematel
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+