تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / مقاله-یادداشت / انجام پایان نامه AHP و ANP (فازی و قطعی)
مشاوره پایان نامه AHP و ANP

انجام پایان نامه AHP و ANP (فازی و قطعی)

انجام پایان نامه AHP و ANP (فازی و قطعی)
4.3 امتیاز در مجموع 4 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

انجام پایان نامه و پروژه روشهای AHP و ANP به صورت فازی و قطعی با بالاترین کیفیت صورت می گیرد. این روشهای جهت وزن دهی واولویت بندی عوامل و گزینه های پژوهش مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاوره روش AHP و ANP

به عنوان مثال روش AHP یا فرایند سلسله مراتبی در محیط فازی با استفاده از سه رویکرد آنالیز توسعه چانگ، روش بهبود یافته AHP فازی و روش میخایلوف قابل پیاده سازی است . و روش ANP فازی نیز با رویکرد سوپرماتریس قابل انجام است یعنی ابتدا مقایسات زوجی بر اساس مدل شبکه ای ایجاد شود و سپس اوزان محاسبه گردد و در انتها نیز با قرار دادن این اوزان در سوپرماتریس های ANP، اوزان نهایی حاصل شود.

وبسایت صنایع 20 با دارا بودن تیم تخصصی تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) آماده مشاوره و انجام پروژه ها و پایان نامه های روشهای AHP، ANP در محیط های قطعی، فازی و خاکستری است. در این زمینه تیم صنایع 20 دارای تجربه بالا است و تا بحال بیش از 30 ویدیوی آموزشی توسط وبسایت ما تهیه شده است روشهای تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و یا تحلیل شبکه ای (ANP) به خصوص در محیط های فازی (fuzzy) و خاکستری (Grey) نیازمند تکنیک های خاص خود هستند و متاسفانه بسیار دیده شده است که روشهای نادرست در این موارد به کار گرفته می شود که باعث بی اعتبار شدن تز و پروژه می گردد لذا باید تکنیک های صحیح در این مقوله روشها استفاده شود.

یکی از مواردی که دلیل اصلی ما برای مشاوره دوستان و دانشجویان در زمینه تصمیم گیری چند معیاره بود این است که در محیط های دانشگاهی اصولاً بسیاری از روشها آموزش داده نمی شود و تنها چند روش کلاسیک فراگرفته می شود و حجم زیادی از مطالعات بر عهده دانشجو قرار میگیرد و به علت نبود منابع مناسب باعث سردرگمی دانشجو و فراگیر می شود. این باعث شد تا ما تجربه چندین ساله خود در این زمینه را در اختیار دانشجویان قرار دهیم تا به آسانی این راه پر از پیچ و خم را طی نمایند.

فرایند کاری ما به این صورت می باشند که ابتدا دانشجو مساله خود را بیان نموده و موضوع خود را شرح می دهد اگر تکنیک خاصی مدنظر داشته باشد که در مورد آن توضیح بیشتری خواهیم داد و اگر تکنیک حل جدیدی مد نظر ندارد متناسب با موضوع پایان نامه، تکنیک های جدید و بروز را پیشنهاد خواهیم داد. از جمله تکنیک هایی که مشاوره خواهیم داد عبارتند از:

تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره

1- تکنیک های کلاسیک همانند AHP و ANP (در محیط های قطعی، فازی و خاکستری) و تکنیک های الکتره، ویکور، تاپسیس، دیمتل، ISM، SAW، پرومته و….

در این بخش تکنیک ها به دو بخش وزن دهی معیار و رتبه بندی گزینه تقسیم می شوند. تکنیک هایی نظیر AHP و ANP بیشتر برای وزن دهی به معیارها و عوامل پژوهش استفاده می شوند و تکنیک هایی نظیر electre، ویکور و… مختص رتبه بندی گزینه های پژوهش هستند البته این تکنیک ها به صورت ترکیبی نیز با هم مورد استفاده قرار میگیرند به عنوان مثال ترکیب ANP-vikor یا AHP-topsis که فرایند تصمیم گیری را بسیار راحت تر می کند. البته توجه داشته باشید تکنیک هایی که مختص رتبه بندی گزینه ها هستند باید در فرایند تصمیم گیری خود وزن معیارهای پژوهش را داشته باشند که این وزن ها با استفاده از روشهای مختلفی وارد الگوریتم آن ها می شود.

در این زمره روشهای ترکیبی نظیر AHP-ISM نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد که در واقع با استفاده از روش AHP عوامل پژوهش وزن دار شده و با استفاده از روش ISM سطوح عوامل و همچنین تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آن ها مشخص می شود. همچنین تکنیک پرومته (PROMETHEE) یا پرومته فازی نیز از تکنیک های قدیمی و البته مفید در زمینه رتبه بندی آلترناتیوها است. این تکنیک با استفاده از نرم افزار ویژوال پرومته قابل انجام است.

2- تکنیک های جدید شامل BWM، SWARA و واسپاس، مولتی مورا، کوپراس، آراس و … (در محیط های قطعی و فازی)- این تکنیک ها همگی جدید و مربوط به سال 2010 به بعد هستند مثلا تکنیک BWM با بهترین بدترین در مواقعی که تعداد معیارها و عوامل پژوهش زیاد هستند جایگزین مناسبی برای AHP است و با استفاده از این روش می توان معیارهای پژوهش را وزن دهی کرد. و یا اینکه روش SWARA نیز تکنیکی مناسب برای جایگزینی AHP است.

روش IDOCRIW یکی از روشهای نوین می باشد که در سال 2016 ارائه شده است ماتریس تصمیم این روش به صورت معیار گزینه است و هدف آن محاسبه وزن معیارها است این روش شباهت زیادی به تکنیک آنتروپی شانون دارد.

روش دیگری که در زمره روشهای جدید قرار میگیرد روش WASPAS است این روش اولین بار در سال 2012 ارائه شد و هدف آن رتبه بندی گزینه ها پژوهش است این روش خود از دو تکنیک مدل جمع وزنی (WSM) و مدل ضرب وزنی (WPM) تشکیل شده است و اصولا رتبه هایی که از این تکنیک بدست می آید از دقت بسیار زیادی برخوردار است.

3- تکنیک های ترکیبی شامل روشهای dematel-ANP و DEMATEL-ISM و ISM-ANP که هر کدام برای حالتی خاص مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال با استفاده از روش ترکیبی دیمتل-ISM می توان با استفاده از خروجی روش دیمتل، عوامل پژوهش را با استفاده از الگوریتم ISM سطح بندی نمود و نمودار میک مک برای آن ها رسم کرد.

راه ارتباطی ما:

تماس: 09338859181

ایمیل: amini_ie_020 [@] yahoo.com

تلگرام – واتساپ – سروش: 09338859181

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+